wychowawca przedszkolny

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się już od pierwszych chwil życia. Obserwacja, powtarzanie zachowań, aż w końcu zabawa pierwszymi zabawkami – to cały ciąg niekończącej się nauki. Wychowanie przedszkolne powinno kontynuować wspieranie rozwoju kilkulatka poprzez zabawę. W ten sposób maluch nieświadomie nabywa niezbędnych umiejętności, wykonując to, co sprawia mu radość. Poznaj razem z nami kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu, które i uczą, i bawią.

 

 

 

Uważnie obserwuj swoich podopiecznych

W naturze dzieci leży chęć poznania świata. Jednak forma, w jakiej przekazywane są nowe informacje, musi być dostosowana do predyspozycji uczęszczających do przedszkola maluchów. Umysł kilkulatka należy nieustannie stymulować poprzez różnorodne bodźce, a samo dziecko musi przede wszystkim czerpać radość z nauki.

Zdobywanie nowych umiejętności powinno odbywać się w niewymuszony i atrakcyjny sposób. Właśnie dlatego nauka poprzez zabawę w przedszkolu stanowi jedną z najlepszych dróg do rozwoju dzieci. Jest dla nich naturalna i przynosi im radość, a jednocześnie pomaga kształtować umiejętność pracy w grupie, innowacyjność i kreatywność – kompetencje, jakie według Ministerstwa Edukacji Narodowej powinny rozwijać najmłodsi w placówkach edukacyjnych.

Dostosowana do wieku dzieci zabawa jest naturalną formą przyswajania wiedzy, ponieważ jest to nauka w praktyce. W ten sposób można kształtować rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny małego człowieka. Rolą nauczyciela przedszkolnego jest odpowiednie ukierunkowanie zajęć pod kątem jak najlepszych korzyści edukacyjnych.

Niezbędna będzie przy tym obserwacja podopiecznych, która stanowi ważną część pracy wychowawcy. W grupie przedszkolnej poziom dzieci jest na ogół mocno zróźnicowany. Zadanie, które jednemu dziecku przychodzi z łatwością, dla innego może być dość kłopotliwe w wykonaniu. Zwracaj uwagę na te nierówności i staraj się wprowadzać zabawy o różnym stopniu skomplikowania. To samo dotyczy predyspozycji maluchów – obserwuj zdolności do nauki i odkrywaj ukryte talenty poprzez zajęcia plastyczne w przedszkolu, z wykorzystaniem dostępnych materiałów kreatywnych.

Zachęcaj przedszkolaków do zabaw w grupie

Podstawowym celem wspólnych zabaw jest socjalizacja dzieci. To w przedszkolu maluchy nawiązują pierwsze relacje społeczne, poznają rówieśników oraz uczą się od siebie. Pamiętaj, że nawet drobne sprzeczki o zabawki mają swoistą wartość edukacyjną. W ten sposób kilkulatki ćwiczą swoje umiejętności interpersonalne, w tym rozwiązywanie problemów. Oprócz tego nauka poprzez zabawy w grupie to doskonały sposób na rozwój motoryki dużej. Angażowany jest wówczas ruch całego ciała. Ćwiczenia w parach lub zespołach sprzyjają ponadto zdrowej rywalizacji podczas zajęć w przedszkolu.

Pamiętaj o stymulacji różnych zmysłów u dzieci

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga stymulacji wszystkich zmysłów. Ważne jest jak najwcześniejsze wykrywanie wszelkich nieprawidłowości związanych ze smakiem, węchem, wzrokiem, słuchem czy dotykiem.

W przedszkolu stymulacja zmysłów to doskonały sposób na naukę poprzez doświadczenie. Pomaga to również poszerzyć horyzonty myślowe oraz kreatywność dziecka. W tym celu warto wprowadzać różnorodne zabawy:

  • lepienie z miękkich mas,

  • chodzenie po ścieżce sensorycznej,

  • malowanie dłońmi, stopami,

  • rozpoznawanie dźwięków,

  • wyszukiwanie szczegółów.

Organizuj ciekawe zajęcia plastyczne w przedszkolu

Przedszkolne zajęcia powinny być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci. Najlepiej, jeśli obejmują zabawy, których maluchy nie wykonałyby w domu.

Odpowiednio zaplanowana nauka plastyki w przedszkolu pozwala na rozwój kreatywności oraz artystycznej ekspresji. Warto przy tym pamiętać, aby nie stawiać ścisłych ograniczeń podopiecznym i pozwolić im na dużą dowolność w tworzeniu. Demonstruj nieznane im techniki oraz daj możliwość wypróbowania nowych narzędzi. W ten sposób można stymulować wrażliwość estetyczną, a także sferę emocjonalną. Z pomocą przychodzą Ci pomoce do zajęć plastycznych w przedszkolu, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Zapewnij swobodę i pozwól dzieciom na chwilę nudy

Oprócz starannie zaplanowanych zajęć i zorganizowanej nauki zadbaj o chwilę na samodzielną zabawę lub… ponudzenie się. Maluchy w przedszkolu zawsze znajdą coś do robienia, nawet jeśli będą musiały przed tym trochę pomarudzić. W przypadku dzieci kreatywność przychodzi naturalnie. Wystarczy dać im odrobinę przestrzeni, a zaskoczą Cię możliwości młodych umysłów! Takie bierne wychowanie może okazać się szczególnie stymulującą częścią edukacji.

Szukasz inspiracji plastycznych dla przedszkolaków?

Zorganizowana zabawa jest naturalną częścią nauki i wychowania dziecka. Nauczyciel przedszkolny ma za zadanie „jedynie” skierować ćwiczenia na odpowiednią ścieżkę edukacyjną. Podczas planowania scenariusza zajęć, unikaj monotonii i staraj się nieustannie stymulować zmysły podopiecznych. Szukaj inspiracji plastycznych dla przedszkolaków na blogu dlaprzedszkola.pl. Zajrzyj również do naszego sklepu w poszukiwaniu kreatywnych narzędzi do zabaw!