Początkowe etapy edukacji są dla najmłodszych możliwością rozwoju na wielu płaszczyznach – m.in. w zakresie kreatywności czy wrażliwości, a także zdolności twórczych. Jedną z metod sprawdzających się w tym wypadku najlepiej jest zastosowanie rozmaitych technik malarskich w przedszkolu. Dzięki sporej ich liczbie bez problemu można zainteresować dziecko zajęciami idealnie dopasowanymi do jego indywidualnych preferencji. Tego typu rozwiązania stosujemy w naszych poradnikach dla placówek edukacyjnych – serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich najważniejszymi zaletami!

Jakie techniki malarskie wykorzystuje się w przedszkolu?

 W ramach poszerzania doświadczeń plastyczno-konstrukcyjnych u najmłodszych możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju technik malarskich w przedszkolu. Mogą być one zarówno przestrzenne, jak i płaskie. Wyróżnia się też metody rysunkowo-graficzne i takie, w których do przygotowania dzieł wykorzystywane są pędzle i farby bezpieczne dla dzieci. Przebieg procesu tworzenia jest w tym wypadku najważniejszy. Powinien być przede wszystkim odzwierciedleniem wyobraźni małych artystów, ale również stanowić dla nich doskonałą zabawę.

Dbamy o to, by proponowane przez nas techniki malarskie w przedszkolu były zróżnicowane i odpowiadały oczekiwaniom podopiecznych. Pomagamy im podczas wyboru materiałów do przygotowywania poszczególnych rysunków czy obrazów, jednak przy samym etapie realizacji prac plastycznych zalecamy zapewnienie najmłodszym całkowitej swobody.

Techniki rysunkowe i malarskie – na czym konkretnie polegają?

Dzieci podczas tworzenia mogą korzystać m.in. z kredek. Istnieje wiele ich typów, które udostępniane są pociechom w przedszkolu do przygotowywania rysunków – w tym świecowe czy drewniane. Takie rozwiązanie jest nierzadko wygodniejsze niż stosowanie farb i pędzli przy wykorzystaniu technik malarskich. Grafiki wykonywane są także za pomocą węgla lub flamastrów. Ostatnie z wymienionych cieszą się wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem ze względu na intensywność kolorów i łatwość rysowania dobrze widoczną kreską.

Jeśli chodzi natomiast o malowanie, to w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola najlepszym wyborem będą techniki temperowe oraz wykorzystanie popularnych farb plakatowych. Przy użyciu tego typu materiałów zajęcia warto rozplanować tak, by były one zabawą dla pociech. Dzieci w ramach wykonywania prac malarskich mogą np. wydmuchiwać kolorowe plamy za pomocą słomek czy przygotowywać nietypowe elementy obrazów poprzez zastosowanie gąbki do nanoszenia wybranych odcieni na papier.

Przy obu opisywanych technikach plastycznych, które są częścią zajęć w przedszkolu, najmłodsi rozwijają kreatywność, umiejętności twórcze, stają się bardziej zmotywowane do działania, a także mogą wyzwolić swoje uczucia dzięki ekspresji.

Płaskie i przestrzenne techniki plastyczne dla najmłodszych

Oprócz opisywanych prac rysunkowych lub malarskich dzieci powinny też mieć dostęp do materiałów umożliwiającym im swobodną realizację tzw. czynności konstrukcyjnych. Polegają one na przygotowywaniu różnego rodzaju form, np. z plasteliny, gliny, masy solnej, ale też klocków. To właśnie za ich pomocą wykonuje się dzieła w ramach technik przestrzennych. Również i one są ważnym elementem nauki i zabawy w przedszkolu. Podczas tworzenia opiekunowie powinni czuwać nad każdą z pociech, dzięki czemu takie zajęcia będą w pełni bezpieczne.

Dotyczy to też wycinania i wydzierania. Są to z kolei metody zaliczane do technik płaskich i mogą być połączone z pracami malarskimi. Po nałożeniu farb na wybrane elementy papieru dziecko za pomocą odpowiednich narzędzi przechodzi do kolejnego etapu działania, czyli wykorzystywania fragmentów materiału do przygotowania wyjątkowego dzieła. W przedszkolu opiekunowie powinni zadbać o to, by zapewnić podopiecznym zarówno rozwój kreatywności i wrażliwości artystycznej, ale też sprawności ruchowej. Doskonale sprawdza się w tym zakresie wspomniane wydzieranie, lepienie czy wycinanie. Po więcej informacji na temat zajęć tego typu zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami!