Ćwiczenia sprawności manualnej są bardzo ważne w rozwoju przedszkolaków. Poza kształtowaniem małej motoryki plastyka i różnorodne aktywności twórcze wpływają na wiele aspektów życia dzieci. Warto zachęcać najmłodszych do podejmowania kreatywnych działań przez proponowanie im interesujących projektów. Na naszej stronie znajdą Państwo ciekawe pomysły na zajęcia i prace plastyczne w przedszkolu.

Zajęcia plastyczne – oryginalne pomysły na prace dla kilkulatków

Nietypowe pomysły na plastykę dla przedszkolaków mają za zadanie nie tylko zaciekawić kilkulatki i zachęcić je do działania. Często proces twórczy służy także do przyjemnej nauki przez zabawę. W czasie zajęć plastycznych przygotowuje się prace, których wykonywanie w naturalny sposób utrwala umiejętności:

  • liczenia,

  • odtwarzania sekwencji,

  • odwzorowywania kształtów.

Przemyślane i ciekawe pomysły na zajęcia w przedszkolu przyczyniają się więc do kształcenia również innych kompetencji poza sprawnością manualną. Podczas plastyki można uczyć elementów matematyki, ale nie tylko. Jednocześnie przedszkolaki mogą poznawać nazwy figur geometrycznych, cyfry, litery i – w zależności od tematu pracy plastycznej – także informacje o zwierzętach, roślinach, zwyczajach czy porach roku.

Atrakcyjne pomysły na zajęcia plastyczne w przedszkolu

Rozwój motoryczny to kluczowa kwestia w dziedzinie doskonalenia dorastającego człowieka. Nic tak doskonale nie buduje sprawności mięśniowej oraz kreatywności, jak właściwie przeprowadzone zajęcia plastyczne w przedszkolu. Regularne ćwiczenia z zakresu manualnych zdolności powinny być przeprowadzane w atmosferze zabawy i relaksu, by zachęcić malucha do samodzielnego budowania sprawności grafomotorycznych.

Dobrze zaplanowana plastyka dla przedszkolaków musi więc być ciekawa, pełna oryginalnych pomysłów na prace i przyjemna dla dzieci. W trakcie zajęć można korzystać z gotowych zestawów kreatywnych, ale warto też wykorzystać:

  • nietypowe elementy służące do dekoracji, na przykład barwniki spożywcze i suchy makaron,

  • materiały wtórne: tekturowe rurki, kawałki kartonu, stare wstążki,

  • kolorowe i zapachowe masy plastyczne o różnych właściwościach,

  • gotowe nietoksyczne artykuły: farby, kredki, flamastry.

Wielu nauczycieli w przedszkolu, szuka inspiracji na ciekawe zajęcia plastyczne. Pomysły, jakie udostępniamy, są do Państwa dyspozycji. Nasze projekty są przedstawione w formie filmów lub opatrzone ilustracjami zamierzonych efektów. Przy każdym z nich umieszczony jest przewidywany czas realizacji prac, co ułatwia organizowanie zajęć plastyki dla przedszkolaków.

Jakie mogą być pracę plastyczne?

Prace plastyczne wykonywane w przedszkolu mogą przybierać rozmaite, ciekawe formy i nie muszą zamykać się jedynie w ściśle określonych ramach (użycie kredek, farb czy plasteliny). Doskonałym pomysłem jest stosowanie do przygotowania prac materiałów ogólnie niekojarzonych w codziennym życiu jako elementy plastyczne, takich jak ryż, butelki po napojach, pudełka itd.

Oryginalnym i ciekawym pomysłem zajęć plastyki w przedszkolu dotyczących na przykład higieny jamy ustnej jest wykorzystanie w trakcie wykonywania pracy… folii bąbelkowej. Kartka z bloku rysunkowego pokryta w całości niebieską farbą plakatową będzie tłem dla wyciętego z folii kształtu zęba. Przedszkolak maluje folię białym kolorem – bąbelkowa faktura tworzy wówczas ciekawy kontrast dla gładkiego tła, a dziecko zyskuje „własnoręcznie” stworzony ząbek. Można dodatkowo ozdobić folię wyklejonym z papieru uśmiechem lub domalować mu mimikę za pomocą flamastrów.

Ciekawe pomysły

Warto połączyć działania artystyczne na plastyce w przedszkolu z obserwacją przyrody. Spacer do parku, zaobserwowane drzewa, kwiaty i ptaki stanowią doskonałą inspirację do malunków po powrocie. Przyglądanie się niebu i chmurom to również okazja do powstania nowych pomysłów i twórczego działania – można później używając brystolu, farb, kleju i waty stworzyć ciekawą pracę plastyczną o charakterze realistycznym lub będącą fantazją na temat kształtu chmur. Dzieci w przedszkolu będą zachwycone takimi zajęciami.