Zabawy plastyczne kształtują wiele ważnych w życiu umiejętności, takich jak pamięć wzrokowa, wyobraźnia, wrażliwość na piękno i kreatywne myślenie. Są też polem do nauki liczenia i odwzorowywania obrazów, a także ćwiczeniem sprawności manualnej poprzedzającym naukę pisania. Te i wiele innych kompetencji pomagają rozwijać poradniki zajęć plastycznych, zawierające gotowe pomysły na działania artystyczne w przedszkolu lub domu.

Dlaczego warto korzystać z poradników zajęć plastycznych?

Malowanie, lepienie i inne formy aktywności twórczej pełnią jeszcze wiele innych funkcji oprócz tych wyżej wymienionych. Działania plastyczne idealnie wspierają także rozwój empatii i wrażliwości u najmłodszych. Prezenty okolicznościowe na Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty czy urodziny koleżanek i kolegów wykonane własnoręcznie, napawają malucha dumą i zachęcają do dalszych eksperymentów z plastyką.

Wiele mówi się o terapeutycznej roli zajęć artystycznych, w czasie których najważniejszy jest nie końcowy efekt, ale sam proces tworzenia. Jednak dla dzieci cel kreatywnej pracy i jej wyniki są bardzo istotne. Do podjęcia działań zachęcają je ciekawe projekty nawiązujące do życia zwierząt, zwyczajów i świąt czy pór roku. Także nauczyciele, rodzice i animatorzy poszukują gotowych wzorów. Źródłem nieoczywistych pomysłów na prace są poradniki:

  • tworzone przez doświadczonych szkoleniowców,

  • opracowane w oparciu o wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej,

  • zaprojektowane w taki sposób, aby rozwijały kreatywność, innowacyjność i umiejętność pracy w grupie.

Obrazki, laurki, maski czy konstrukcje wykonane na bazie projektów mogą mieć różne zastosowania. Stają się prezentami dla najbliższych osób, rekwizytami na przedszkolne bale czy przedstawienia, a czasem również zabawkami. Powinny więc być też estetyczne i trwałe. Poszukiwanie wzorców może być kłopotem, dlatego warto skorzystać z gotowych wskazówek zawartych w poradnikach plastycznych.

Najlepsze poradniki plastyczne

Oryginalne inspiracje artystyczne zawarte w poradnikach zajęć pokazują, jak:

  • stosować najbardziej dostępne materiały, na przykład kredki, farby, kolorowe papiery,

  • używać elementów, które nie kojarzą się w pierwszej kolejności jako tworzywa plastyczne, między innymi makaron czy ryż,

  • wykorzystać zużyte przedmioty: butelki i nakrętki, folię bąbelkową, tekturowe rolki czy pudełka.

Przygotowywanie prac z użyciem nietypowych surowców wspomaga twórcze myślenie i uczy innowacyjności. Poradniki zajęć plastycznych zawierające podobne pomysły kształtują u dzieci umiejętność ponownego stosowania materiałów wtórnych oraz odpowiedniego obchodzenia się z konkretnymi masami oraz rodzajami kredek czy farb.

Poradniki z oryginalnymi pomysłami na prace plastyczne

Zawierające nieoczywiste rozwiązania poradniki zajęć są źródłem pomysłów dla opiekunów młodszych i starszych dzieci. Bez względu na wiek przedszkolaków, zawsze dobrą opcją jest przygotowanie dla najbliższej osoby laurki, ale może przybrać ona dość nietypową formę – na przykład zakładki do książki. Dziecko wówczas samodzielnie wybiera dekoracje na wycięty prostokątny kartonik, używając dowolnych materiałów – wycinanek, brokatu, przyklejonych guzików czy nawet odcisków swoich dłoni w farbie.

Tworzenie sztuki wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, dając mu szansę wyrażenia tego, co myśli i jak się czuje. Nie zawsze odbywać się to może i musi podczas zajęć kreatywnych w zorganizowanej placówce – prace plastyczne często wykonuje się w domu. Mając tego świadomość, proponujemy poradniki plastyczne, będące skarbnicą pomysłów na zajęcia artystyczne odbywające się w domowym zaciszu.

Naprawdę ciekawe zajęcia

Wycinanie, malowanie, wyklejanie to świetny sposób na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi, wspierające ich rozwój motoryczny i emocjonalny. Zaproponujmy maluchom coś innego od cyfrowych zabawek, od których nieraz trudno im się oderwać! Zachęcamy do sięgnięcia po nasze poradniki dotyczące zajęć plastycznych i wykorzystanie zawartych w nich pomysłów w przedszkolu lub w pierwszych klasach szkoły podstawowej.