Kreatywność pozwala pozbywać się ograniczeń i w pełni wykorzystywać moc umysłu. Jest podstawową umiejętnością, której nasze dzieci będą potrzebować, gdy wejdą w przyszłości na rynek pracy. W naszym przedszkolu tworzymy atmosferę sprzyjającą swobodnej ekspresji dziecka i samodzielnemu odkrywaniu świata. Wdrażamy różnego rodzaju pomysły kreatywne dla najmłodszych, dzięki którym uczą się oni myśleć krytycznie i w twórczy sposób podchodzić do rozwiązywania problemów.

Ciekawe pomysły dla młodych

Kształtując dziecięcą wyobraźnię, wspieramy rozwój społeczno-emocjonalny wychowanków. Pozwalamy im rozważać różne rozwiązania, co zwiększa ich pewność siebie. Wykorzystujemy w tym celu metody aktywizujące:

 

  • ekspresyjne – dające szansę na wyrażanie swoich emocji i przeżyć, zarówno w sposób werbalny, jak i poprzez mimikę oraz ruch,
  • dramowe i inscenizacyjne – poprzez odtwarzanie scenek i wchodzenie w role pozwalające poznać nowe sposoby funkcjonowania w świecie, pobudzające zmysły i wyobraźnię.

 

Metodom aktywizującym towarzyszą metody słowne, jak pogadanka, opowiadanie, czytanie tekstu, objaśnienie oraz poglądowe: pokaz i obserwacja.

 

Kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu mają w dużej mierze charakter artystyczny: w ich zakres wchodzą plastyka, muzyka, teatr, taniec i zabawy konstrukcyjne. W naszej placówce sztuka to twórcze działanie, a nie wyłącznie lekcja podążania za wskazówkami. Poprzez malarstwo, rzeźbę, kolaż, glinę, rysunek lub inne medium, sztuka jest dla dzieci sposobem na przepracowanie emocji, podejmowanie decyzji i wyrażanie swoich pomysłów. Podobnie podczas zajęć rytmicznych i tanecznych, maluchy mają możliwość swobodnej ekspresji ruchu.

 

Pomysłów na kreatywną pracę z najmłodszymi często dostarcza nam sama natura! Korzyści dla rozwoju dziecka płynące z czasu spędzonego na łonie przyrody są niezliczone. W naturze ciągle coś się zmienia, a to dostarcza niezliczonych możliwości odkrywania świata. Świat przyrody inspiruje dzieci do myślenia, zadawania pytań i snucia przypuszczeń. Dzieci mogą rysować w piasku, tworzyć projekty z gałązek lub po prostu leżeć na ziemi i patrzeć w niebo. Czy to twórcze? Jak najbardziej!