Wszelkie kreatywne formy twórcze i wspólne zabawy wpływają w pozytywny sposób na rozwój każdego młodego człowieka. Kształtują wyobraźnię oraz wspierają rozwój – zarówno w zakresie indywidualnych umiejętności, jak i kompetencji społecznych. Dzięki temu stanowią dobry sposób na przygotowanie do dorosłego życia oraz radzenia sobie z charakterystycznymi problemami wieku dorastania. Przedstawiamy najlepsze pomysły na zajęcia plastyczne z dziećmi. Ze względu na uniwersalny charakter warsztatów można wykorzystać właściwie w każdych warunkach. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi koncepcjami!

Kamienne historie

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że zajęcia plastyczne z dziećmi nie muszą ograniczać się do rysowania na standardowej kartce w formacie A4. Istnieje wiele innych, kreatywnych pomysłów, które wykorzystują różne akcesoria, dostępne na wyciągnięcie ręki. A co więcej, często są one zupełnie darmowe – wystarczy wziąć najmłodszych i wybrać się na poszukiwania. Przykładem takiej zabawy może być malowanie znalezionych kamieni, co dodatkowo pozwala odkryć otaczający świat i pobawić się w małego geologa.

Taka forma zajęć plastycznych dla dzieci często przypomina starożytne malowidła na ścianach, które znajdują się w pradawnych jaskiniach. W każdym dziecku drzemie ciekawość świata, dlatego też wykorzystanie zwykłych flamastrów oraz znalezionych kamieni może pobudzić naturalne formy poznawcze, a także zainspirować do odkrywania historii Ziemi. Nie trzeba ograniczać się do papieru czy pasteli. Przedstawiony wyżej pomysł dodatkowo kształtuje w najmłodszych chęć kontaktu z przyrodą, a także odkrywania najbliższego otoczenia.

Rzeźby z masy porcelanowej

Każdy przynajmniej raz w życiu zetknął się z masą solną, ale mało kto wie o istnieniu wersji porcelanowej. A jak się okazuje, to jest niezwykle prosta do wykonania, a także efektowna. Daje najmłodszym dużo radości podczas jej tworzenia. To z pewnością jeden z ciekawszych pomysłów na zajęcia plastyczne dla dzieci. Może być idealną koncepcją zarówno w kontekście przygotowań ozdób choinkowych czy dekoracji świątecznych, jak i np. Dnia Matki. Co trzeba zrobić?

Wystarczy zaopatrzyć się w mąkę ziemniaczaną, cytrynę, oliwę oraz klej typu wikol. Przygotowane składniki należy dobrze ze sobą wymieszać i można rozpoczynać zajęcia plastyczne. Formuła jest dowolna i niczym nieograniczona, zarówno jeżeli zostaną wykorzystane do tego specjalne formy, np. bożonarodzeniowe, czy też ciekawe stemple, by uzupełnić powstałe dekoracje interesującymi wzorami. Warto zwrócić uwagę, że przy odpowiednim obchodzeniu się ze składnikami masy pomysł na zabawę jest w pełni bezpieczny.

Jesienne zabawy spadającymi liśćmi

Jesień to ulubiona pora roku zarówno wielu dorosłych, jak i dzieci. Pomimo tego, że to zazwyczaj wiosna kojarzy się z wszelkimi zabawami na świeżym powietrzu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać jesienny anturaż do stworzenia ciekawych zajęć plastycznych. Jest wiele pomysłów, niemniej jednak to właśnie jesienne barwy przychodzą do głowy w pierwszej kolejności. Do stworzenia wspaniałego kolażu wystarczy przygotować grubą kartkę papieru A4 lub w większym formacie, klej, nożyczki, ołówek oraz oczywiście zebrane wcześniej liście.

Następnie trzeba narysować kontury, które w dalszej kolejności będziemy wypełniać. Można to zrobić na podstawie zebranego wcześniej listowia lub zdać się na umiejętności najmłodszych. Wyobraźnia nie jest tu niczym ograniczona. Mogą być to samochody, statki, domy czy chociażby ulubiony krajobraz. Taka forma zabawy stanowi świetny pomysł na zajęcia plastyczne, zaś ich efektem będą estetyczne obrazki, które można wstawić w ramkę i udekorować nimi każdą ścianę.

Sprawdź najlepsze pomysły na zajęcia plastyczne!

Planujesz zorganizować wyjątkowe zajęcia plastyczne z dziećmi? Sprawdź najlepsze pomysły na naszej stronie i wybierz te, które podobają Ci się najbardziej! Już teraz zapraszamy do sprawdzenia najciekawszych koncepcji, które w ramach pracy grupowej rozwiną umiejętności twórcze każdego dziecka.